Psí drápky neustále rostou, stejně jako ty lidské. A stejně jako s lidskými nehty je s nimi spojena nutnost pravidelného zkracování. Výjimkou jsou pouze případy, kdy si Váš pes drápy obrušuje přirozeným způsobem – drápky se zkracují např. pohybem po betonu a kamenitých površích, drápáním a hrabáním v zemi.
Psi sice ke stříhání drápků mívají často hluboce negativní vztah, nicméně je to jediný způsob, jak jim zajistit zdravý a pohodlný pohyb. Pokud se o drápky starat nebudete a budou přerůstat, mohou se stočit a při pohybu bolestivě namáhat končetinu. Popisuje se dokonce, že může docházet i k vyvracení kotníků!
Frekvence stříhání je u každého čtyřnohého miláčka jiná – někteří mohou vyžadovat stříhání každý měsíc, jiným může stačit dvakrát ročně. Hodně záleží na plemeni pejska a na tom, jak moc a kde se pohybuje.
A jak drápky správně ostříhat? Především zapomeňte na klasické lidské nůžky. Ty jsou možná dobré k ostříhání plochých lidských nehtů, ale kulatý a silný psí dráp budou mačkat a drtit, což bude pro zvíře velmi nepříjemné. Raději zakupte specializované psí nůžky, které dnes již seženete snad v každém obchodě s chovatelskými potřebami.
Ideální je naučit pejska, aby se stříhání nebál. Začněte tím, že budete pejska po tlapkách hladit. Za trpělivost ho odměňujte. Až bude mít hlazení a manipulaci s tlapkou spojenou s pamlskem nebo hračkou, můžete ji zkusit lehce zmáčknout, či po ní přejíždět nůžkami. Po zvládnutí této fáze přikročte k samotnému stříhání. Drápky nezastřihujte moc, aby nedošlo ke střižení do živé tkáně. Zpočátku nestříhejte více, jak jeden až dva drápky za den, a nezapomeňte pejska po každém odměnit. S tímto přístupem časem hravě zvládnete ostříhat všechny drápky najednou, důležité je zvykat pejska postupně.
Pokud i přese všechnu snahu pejsek stále stříhání drápků odmítá, a každý takovýto zákrok je pro něj očividně stresující, nebo pokud se dokonce chová agresivně, ponechte úkol raději na veterináři. Bude to méně stresující jak pro Vás, tak pro Vašeho psa.