Pokud dnes chceme cokoliv vědět, nehledáme již v příslušných knihách, nýbrž na internetu. To platí, pokud se potřebujeme například dopátrat, kdy nám odjíždí nejbližší autobus po studenty, kteří zde hledají informace pro své eseje. Tento systém může skutečně dobře fungovat, ovšem základem je, aby uživatel dokázal co nejjednodušeji najít informaci, kterou potřebuje. A to není ani zdaleka tak jednoduchý proces, jak by se mohlo zdát. Rozhodně je přitom dobré dát si na několik věcí pozor.
Na první pohled se to zdá snadné – zadáte svůj dotaz do některého z internetových vyhledávačů a během vteřiny máte odpověď. Je zajímavé, jak málokdy to takto skutečně funguje. Je totiž potřeba hned několik věcí.
Tou první je výběr správného vyhledávače. Každý z nich má totiž poněkud jinak nastavené algoritmy, což znamená, že přinese poněkud odlišné výsledky. Je tedy nutné najít ten, který nám bude v tomto ohledu vyhovovat. A vzhledem k jejich široké nabídce, a to jak u těch českých, tak zahraničních, to není zrovna snadné.
To však není vše. I tyto weby totiž poskytují prostor reklamám. A ty se velmi často tváří jako ty nejrelevantnější výsledky. Jistě, jsou označeny jako sponzorované odkazy, avšak toto označení není nijak výrazné. Rozhodně je tedy nutné na to dávat pozor.
Pak zde samozřejmě máme otázku pravdivosti dané informace. U některých z nich, jako jsou jízdní řády, to není až takový problém. Horší je to, pokud se chcete dozvědět něco o poněkud odbornějších tématech. Pořadí odkazů totiž závisí na jejich popularitě, a ta nemusí vždy korelovat s pravděpodobností. Vždy tedy platí, že pokud si nejste jisti, zda je daná věc pravdou, vyhledejte její původní zdroj.
Je tedy jasně vidět, že i běžné vyhledávání, které provádí většina z nás denně, není tak jednoduché, jak se může zdát. A rozhodně je dobré o těchto věcech vědět. Pak totiž bude mnohem menší šance, že se spálíme i my.