Mobilní domy se u nás začaly objevovat již dávno, zpočátku šlo zejména o prototypy objektů, které využívají lidé v teplých oblastech Spojených států, tedy s absencí jakékoli izolační vrstvy vůči nízkým teplotám vzduchu. V tamních oblastech není nutné stavět obydlí s komínovými průduchy pro topné systémy a zajímat se o to, zda budete mít u domu sklad palivového dřeva nebo kotel na zemní plyn.
V naší zemi se takové mobilní bungalovy na podvozku ujímaly pouze jako sezonní objekty, nahrazující rekreační chaty nebo prostory pro rekreanty v některých kempech. Teprve později se začalo uvažovat o celoročním bydlení v mobilním domě a spolu s tím vznikaly první specializované firmy, které domy montovaly v hale. Šlo o první mobilní dřevostavby celoroční zateplené, jejichž hmotnost mnohonásobně převyšovala mobilheimy na podvozku.
V zásadě se příliš neliší od přízemních bungalovů, shodují se v základní konstrukci i vnějším opláštění, uvnitř si vůbec nemusíte být vědomi, že obýváte mobilní dům. Rozdíl mezi stavbou ukotvenou na základové desce je zejména v tom, že mobilní dřevostavba se montuje v hale a převáží na místo speciálním návěsem, ovšem hmotnost takového monstra není jen několik stovek kilogramů, ale přesahuje pět tun.
Budete-li tedy uvažovat nad tím, zda zařadit do svého rozhodovacího procesu i mobilní zateplené dřevostavby, informujte se o jejich konstrukci, vzhledu, vybavení, velikosti a všech dalších atributech u výrobců, kteří je dodávají zákazníkům upravené podle jejich požadavků např. na vytápění nebo vnitřní vybavení. Budete mít zároveň jednu výhodu, nebudete potřebovat stavební povolení a lze je umístit např. na pozemek v rekreační lokalitě, což mohou být případy, kdy potřebujete v brzké době nahradit stávající nevyhovující chatu celoročně obyvatelným domem.