Je jedno, jestli zařizujete dětský pokojíček pro novorozence nebo pro dítě v předškolním věku, je dobré se držet určitých pravidel, které nám pomohou s uspořádáním interiéru a vybavit ho tedy smysluplně a designérsky správně.
Barvy, barvy, barvičky
Každý, kdo už někdy zřizoval dětský pokoj, moc dobře ví, že to není žádná hračka a i na takové maličkosti jako je barva stěn záleží. Vždy proto barvu volte podle toho, jak velké dítě bude pokojíček obývat.
· Pokud zařizujeme pokojíček pro miminko nebo batole, měli bychom sáhnout po sytých barvách základního spektra (ideální proto bude zelená, žlutá, modrá nebo červená), které budou rozvíjet dětské reakce a instinkty. Rozhodně nevěřte tomu, že ideálními barvami jsou pro kojenecký pokoj barvy neutrální, protože ty na rozdíl od sytých barev, dětskou představivost nikam neposouvají.
· Zařizujeme-li pokoj pro děti v předškolním věku, nemusíme volit barvu přesně dle určených pravidel. Přesto bychom měli zvolit barvy, které korespondují s osobními zájmy a zálibami. Pokud je například dítě kreativní a umělecky založené, volíme barvy v nádechu oranžové až do červena. Pokud naopak dává přednost přírodě, zvolíte přirozeně odstíny modré, zelené nebo i šedé doplňky.
Úložné prostory
Dětský pokoj je magické místo, do kterého by se mělo vejít v podstatě všechno, a proto by měl obsahovat co nejvíce nejrůznějších poliček, přihrádek a šuplíčků.
Se správným organizováním vám pomohou úložné boxy, které mohou být přímo na očích, schované ve skříni, v praktickém výsuvném šuplíku pod postelí nebo, je-li dítěti k dispozici patro, ve schodech. Stejně dobře poslouží i proutěné košíky, které porostou společně s dítětem a později ho můžete využít například jako koš na prádlo.
Kam si sednout?
Kromě židle za psacím stolem by vaše dítě mělo mít další prostor, kam se posadí s oblíbenou knížkou nebo bude relaxovat s kamarády. Ideální volbou budou sedací vaky a pytle https://www.beanbag.cz/sedaci-vaky-duo.