Slyšeli jste již o kryptoměně? V dnešním moderním světě je možné úplně všechno a proto není nic neobvyklé, že máme také kryptoměnu a to nejen jednu. Ale tou první virtuální měnou byl Bitcoin.
Virtuální měna se od té tradiční světové liší tím, že není fyzická a funguje na principu něco jako internetové bankovnictví. Jednoduše žádné mince ani bankovky, ale pouze transakce. Kryptoměna dokonce nepodléhá ani žádné nadvládě, takže jí neřídí banka ani stát, ale obyčejní lidé – těžaři.
Těžba bitcoinů nebo anglicky bitcoin mining je totiž proces, který tuto kryptoměnu rozšiřuje a to na základě potvrzování transakcí v bitcoinové síti a rozluštění matematické úlohy.
Těžařem může být každý, ale je k tomu potřebný specializovaný software určený právě pro tento účel a také je potřebné znát několik pojmů, které vás uvedou do obrazu, a vy budete všemu lépe rozumět a stanou se z vás úspěšní těžaři.
Co tedy dělá takový těžař – miner a co znamená blockchain?
V souvislosti s virtuální měnou se setkáte s různými pojmy, ale nejvíce vás asi bude zajímat co je úkolem takového těžaře.
Těžař je člověk, který vlastní nebo provozuje zařízení, tedy počítač se specializovaným SW a je propojený pomocí internetu s ostatními počítači. Tento člověk nebo skupina lidí následně potvrzují správnost transakcí, které jsou seskupené do bloků.
S tím souvisí pojem blockchain, který slouží jako jakási účetní kniha, ve které jsou seskupené seznamy všech provedených transakcí, které se odehrály v bitcoinové síti a včetně veškerých údajů o těchto transakcích.
Co se týká těžebního zařízení, kterému se říká těžební stroj, tak se jedná o vysoce výkonný PC, který je vybavený výkonnou grafickou kartou a speciálním hardwarem, tzv. ASIC.
Pro rychlejší vznik nových bloků – seskupení transakcí, je důležitý celkový výkon celé Bitcoinové sítě. Čím vyšší výkon, tím větší počet bloků a tím pádem i vytěžených bitcoinů.
Těžařům z tohoto procesu samozřejmě náleží i odměna formou bitcoinů a to na základě vyřešených matematických úloh a potvrzených transakcí.